• مبانی تخصصی سیستم های مدار بسته


    امروزه در مراکز مختلف برای نظارت بر محیط و برکار کارکنان و کـارگران برای کنترل و مدیـریت کارآمـد‌تر از سیستمهای تـلویزیونی مـداربسته  (closed circuit TV)(CCTV) استفاده می‌شود.این سیستمها به عنوان سیستمهای کنترل تصویری هم نامیده می‌شوند. گاهی هم از این سیستم ها با CCVE(تجهیزات ویدئویی مدار بسته) یاد می‌شود. در محل هایی مثل بانک ها ـ اداره ها ـ دانشگاه ها ـ کارخانه ها ـ فروشگاه های بزرگ ـ فروشگاه های فروش جنس های گران مانند طلا فروشی ـ در سوپرمارکت های مجهز و در کنترل ترافیک جاده ها و خیابان ها این سیستم ها را می توان نصب کرد و استفاده نمود. استفاده از اینچنین سیستمهایی در منازل رواج نیافته است ولی با وارد شدن سیستمهای تصویری که قادر هستند حرکت را در محدودة تحت نظارت سیستم پیدا کرده و اعلام خطر نمایند یا توسط سنسورهای مخصوصی شروع به ضبط از محل بکند انتظار می‌رود که استفاده از این نوع سیستمها در منازل هم گسترش پیدا کند. به این سیستمها امروزه به اصطلاح دزدگیر تصویری گفته می‌شود. اصول کار سیستمهای CCTV اینگونه است که اول تصاویر توسط دوربینهای مدار بسته دریافت میشود و برای نشان داد و پخش به مانیتور یا تلویزیون انتقال داده می‌شود. همچنین برای ضبط و یا تغییر نحوه نمایش روی مانیتور و پخش همزمان تصاویر دوربینها روی مانیتور و کنترل از راه دور دوربینها نیز وسایل و امکاناتی وجود دارند. برای اینکه تصاویر دریافت شده از اینگونه سیستمها برای بینندگان محدود شده ای می‌باشد ، به این تلویزیون ها مدار بسته گفته میشود بر خلاف تلویزیون  (Broadcast TV) که برای پخش تصاویر برای عموم مردم هست. با توجه به تنظیمات که بر روی دوربینها و بقیه ی تجهیزات میتوان انجام داد اینگونه سیستمها در شرایط متفاوت و در شب و روز هم کارآیی مناسبی دارند .

    برای کنترل کردن وارد شدن و خارج شدن افراد به یک مکان و برای کنترل کردن مکانهای بزرگ به وسیله چند دوربین و نمایش همزمان تصاویر آنها و نظارت کردن شنودی و دیدنی از فاصله های خیلی دور و از راه شبکه تلفن بدون نیاز به حضور فیزیکی شخص در مکان و در دستگاههایی که کنترل چشمی آنها به وسیله انسان مقدور نیست و یا خطرناک می‌باشد هم میتوان از این سیستمها استفاده نمود. لذا استفاده از این سیستمها CCTV هر روز در حال رشد کرده است و با توجه به تکنولوژی ساخت وسایل آن که مبتنی بر صنعت برق و رایانه است ساخت و تولید وسایل این سیستمها همواره در حال پیشرفت و توسعه میباشد و ما در اینجا سعی کرده ایم تا اصل های کلی و امکانات عمومی این سیستمها را با بعضی از موارد نمونه از مشخصات و امکانات و وسایل برای اطلاع یافتن و آشنا شدن خوانندگان عزیز ارائه کنیم.  CCTV وسایل زیر مورد استفاده قرار میگیرند  • از صفحات زیر نیز دیدن کنید:

    درب باز کن اتوماتیک آترینقفل فرمان بهتر است یا قفل پدال ساخت ریموت مزدا 3 اسمارت (mazda)سوئیچ لکسوس GS250قاب ریموت اسمارت کیا سه دکمهسوئیچ ریموت دار ام وی ام 530سوئیچ کددار اتومبیلآرام بند زایسیکون مدل 3302سوئیچ ریموت دار تویوتا یاریس (Toyota yaris)قفل کتابی گیرا پرشی بزرگ کلید کامپیوتری
بالا